Lokata czy dobra alternatywne?


a

Każdy z nas marzy o zarabianiu pieniędzy, ale mówi się, że nie ma nic za darmo. Czy aby na pewno? Mając zaoszczędzoną jakąś sumę pieniędzy można wykorzystać je to tak zwanego „rozmnażania się”. Opcji jest wiele: lokaty, konta oszczędnościowe albo po prostu zainwestowanie. Które z tych rozwiązań jest najlepsze?


Najprostrzym sposobem jest lokata. Obecnie wszystkie banki w naszym kraju oferują możliwość tak zwanego "zamrożenia" pieniędzy. Klient wybiera na jaki okres chce założyć lokatę - może to być zarówno tydzień, jak i kilka lat. W ten sposób pieniądze leżą bezpiecznie w banku i same na siebie pracują poprzez wytwarzane odsetki. Jedyny szkopuł polega na tym, że nie ma możliwości wcześniejszego, niż przed wyznaczonym terminem, wybrania pieniędzy, nie tracąc przy tym odsetek. Nie ma również opcji dopłacenia jakiejś kwoty do lokaty. Zatem jeśli przytrafi się nam nagły wydatek i będziemy zmuszeni wypłacić pieniądze wcześniej, niż zakładaliśmy, cały nasz plan zarobienia legnie w gruzach.

Inną opcją są konta oszczędnościowe będące pewnego rodzaju „skarbonką” – tam możemy elastycznie dysponować naszymi oszczędnościami, w każdej chwili wypłacać kwoty lub wpłacać dodatkowe, jednak procent jest zdecydowanie niższy i ciężko na tym zarobić.

Bardziej złożonym sposobem pomnażania swoich oszczędności są tak zwane alternatywne dobra czy też alternatywne narzędzia inwestycyjne. Pod tą nazwą kryją się wszelkie dobra, które zostały nabyte w celu osiągnięcia zysku w przyszłości, takie jak różnego rodzaju nieruchomości, kamienie szlachetne, jachty, dzieła sztuki i wiele innych. Dobra alternatywne są dość charak Niewątpliwą zaletą jest długoterminowa lokata kapitału oraz oderwanie od rynku tradycyjnego. Jednakże ciężko jest „wyczuć” sytuację na rynku zmieniającą się z roku na rok. Dziś powszechnie uważane za dobrą inwestycję produkty za parę lat mogą znacznie stracić na wartości, przez co zamiast zarobić na nich, może okazać się, że jeszcze straciliśmy. Tak było w przypadku nieruchomości: parę lat temu ludzie masowo kupowali mieszkania oraz domy, których cena stale rosła. Niestety, po pewnym czasie zaczęła ona diametralnie spadać, w konsekwencji czego dobra zakupione niegdyś przykładowo za 200 tysięcy złotych, dzisiaj warte są zaledwie 150. Nie znaczy to jednak, że za kilka lat tendencja zwyżkowa nie powróci.

Ciężko zatem jednoznacznie ocenić, które rozwiązania są lepsze. Zarówno lokaty, jak i dobra alternatywne mają swoje dobre i złe strony. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zapatrywać potencjalnego delikwenta, który planuje pomnożyć swoje oszczędności. Warto jednak pamiętać, aby przed podjęciem decyzji dobrze się zastanowić i rozpatrzeć wszelkie możliwe warianty.
Najnowsze artykuły:a

Kredyt czy Leasing? Czyli jak rozsądnie sfinansować kredyt auta

a

Kredyt w złotówkach czy w innej walucie?

a

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC/AC?
Z nami jesteś na bieżąco
z najlepszymi instrumentami finansowmymi
na rynku.

Podajemy prawdziwe, zawsze aktualne
i najlepsze dane dotyczące
kredytów, lokat,
kont bankowych
oraz wszelkiego rodzaju
produktów finansowych.

Dzięki www.bankeria.pl
podejmiesz najkorzystniejszą
decyzję
dotyczące instrumentów finansowych,
które są Tobie niezbędne.

www.bankeria.pl konsultant kredytowy

Jeśli chciałbyś porozmawiać o szybkim kredycie..


Zapytaj
konsultanta