Kredyt w złotówkach czy w innej walucie?


a

Powyższe pytanie zadaje sobie większość kredytobiorców. Aby na nie odpowiedzieć, niewątpliwie, należy dowiedzieć się czym różnią się oba rozwiązania oraz rozważyć jakie są ich plusy i minusy wynikające z różnych, istotnych parametrów o których nie wszyscy zdają sobie sprawe.


 

W przypadku kredytu w złotówkach wysokość płaconych rat zależy od oprocentowania (jego części stałej i zmiennej). Część stała to zarobek banku, natomiast część zmienna to stawka referencyjna WIBOR (mówiąc prościej procent na jaki banki pożyczają pieniądze innym bankom). WIBOR się zmienia, co w konsekwencji powoduje zmianę oprocentowanie kredytu ( co jakiś określony czas np. 1, 3 lub 6 miesięcy- szczegółowo jest to określone w konkretnej umowie kredytowej, regulaminach i innych dokumentach).

Kredyt w walucie obcej rządzi się innymi prawami. Co prawda oprocentowanie jest ustalane i zmieniane dokładnie tak samo jak w przypadku kredytu w złotówkach (na podstawie zmiennej stawki referencyjnej oraz marży banku). Różnicę stanowi stopa referencyjna - banki przyjmują wskaźnik właściwy dla konkretnej waluty. Dodatkowo, na wysokość raty w kredycie walutowym, mają wpływ kursy walut. Rata kredytu wyrażona jest w walucie obcej, a co za tym idzie jest znacznie zmienna w czasie. Dokładna wysokość w złotych zależy od kursu w dniu spłaty. Istotna jest też różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Bank przy wypłacie kredytu zadłużenie w walucie obcej przelicza według niższego kursu (kursu kupna), co powoduje wyższe zadłużenie. Następnie przy spłacie kredytu (rat lub całości) wysokość płatności w złotych będzie uzależniona od wyższego kursu (kursu sprzedaży). Powoduje to znaczący wzrost kosztów kredytu.

Jako środek zminimalizowania ryzyka stosuje się możliwość przewalutowania kredytu - z waluty obcej na złotówki lub odwrotnie. Niektóre banki za taką operację pobierają prowizję. Ze względu na to oraz na różnice kursowe przewalutowanie rzadko się opłaca. Warto zwrócić też uwagę na to, że banki inaczej liczą zdolność kredytową w przypadku kredytu walutowego, a inaczej, gdy zależy nam na kredycie w złotówkach. Z kredytem walutowym związane jest ryzyko wzrostu wysokości raty po zmianie kursu walutowego, w takim przypadku należy więc wykazać wyższą zdolność kredytową niż w przypadku kredytu w PLN. Po kilku latach spłacania kredytu może nawet mieć miejsce taka sytuacja, że wrócimy do stanu zadłużenia z momentu zaciągania kredytu.

Warto również zwrócić uwagę na dzisiejsze problemy osób spłacających kredyt we franku. Jeżeli złotówka słabnie wobec waluty kredytu, to w rzeczywistości koszt kredytu walutowego będzie wzrastał. To, czy kredyt będzie wystarczająco tani zależy od wielkości tych zmian. Kredyty w PLN charakteryzują się więc znacznie większą stabilnością niż te w obcych walutach. Zazwyczaj jednak ich oprocentowanie, a co za tym idzie raty są wyższe niż w przypadku kredytów walutowych. Pamiętajmy jednak, że zaciągając kredyt w złotówkach nie musimy się bać o kursy walut czy o to, że będzie trzeba nagle zapłacić zdecydowanie więcej niż się początkowo spodziewaliśmy. Kredyt w obcej walucie to duże ryzyko, które może się okazać opłacalne, ale może też nas dużo kosztować.
Najnowsze artykuły:a

Kredyt czy Leasing? Czyli jak rozsądnie sfinansować kredyt auta

a

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC/AC?

a

Czym jest zdolność kredytowa i jakie ma znaczenie?
Z nami jesteś na bieżąco
z najlepszymi instrumentami finansowmymi
na rynku.

Podajemy prawdziwe, zawsze aktualne
i najlepsze dane dotyczące
kredytów, lokat,
kont bankowych
oraz wszelkiego rodzaju
produktów finansowych.

Dzięki www.bankeria.pl
podejmiesz najkorzystniejszą
decyzję
dotyczące instrumentów finansowych,
które są Tobie niezbędne.

www.bankeria.pl konsultant kredytowy

Jeśli chciałbyś porozmawiać o szybkim kredycie..


Zapytaj
konsultanta